Ashtanga jóga

Ashtanga je jednou z nejrozšířenějších praxí jógy v západním světě, často je považována za jednu z nejtěžších forem jógy… jedná se o ucelený systém sérií na sebe navazujících pozic (asán). Celkem existují čtyři série s tím, že poslední (čtvrtá) je rozdělena na další dvě – tedy šest sérií, ve kterých se postupně zvyšuje u asán obtížnost.

1. série (primery series, také známá jako “Jóga Chikitsa”) je zaměřená na uzdravení fyzického těla.
Praxe v nás probouzí sílu, uvolňuje napětí v zadní části těla: hamstringy, bedra, páteř, otvírá kyčle… první série obsahuje hodně předklonů.
Učí nás vědomě dýchat a propojit dech s pohybem… učí nás vnímat své tělo a své já… díky pravidelné praxi první série se naše tělo uzdravuje, stává se fungujícím nástrojem, my se cítíme klidnější a vyrovnanější. Tato praxe více uzemňuje a my si postupně více a více uvědomujeme potřeby našeho těla.

2. série (intermediate series, také “Nadi Shodana”) očištuje energetické dráhy v těle.
V této sérii je více záklonu od jemnějších po velmi intenzivní… tato praxe prohlubuje stabilitu i rovnováhu a má energizující nabíjející účinek…

Praxe Asthanga jógy by v ideálním případě měla být šest dnů a jeden den volno; také se nepraktikuje v období novoluní a úplňku, rovněž ženám v období menstruace je doporučeno nepraktikovat…

Při asthanze používáme speciální dech udjaji – “volný hlasitý dech”, který je odrazem našich emocí. Když se naučíme ovládnout dech, naučíme se ovládnout i naše myšlenky. Dech udjaji je ševelící dech přes hlasivkovou štěrbinu, dech do hrudního koše, nedýcháme do bříška. Je to dech, u kterého nejsou zádrže – nádech plynule přechází ve výdech; podobně jako vlny přechází jedna v druhou a nikdy se nezastaví, tak i náš dech by měl krásně plynout. Dech je velmi hlasitý a to proto, že je to dech, který by nás měl vést… z vnějšího světa nás dostává do našeho vnitřního světa k našemu Já. Dochází ke ztišení mysli a my se dostáváme do stavu bytí Tady a Teď.
Dech udjaji nás záhřívá, probouzí v nás vniřní oheň agni, který nám pomáhá očištovat tělo od toxinů, zrychluje metabolismus… dech nám pomáhá očištovat dýchácí cesty a zvětšovat kapacitu plic…

Asthanga joga pomáhá:
–  Léčí skoliózu
–  Zabraňuje osteoporóze
–  Čistí a zvyšuje kapacitu plic
–  Detoxifikuje organismus: uvolňuje z těla toxiny a čistí trávicí trakt
–  Posiluje svaly, nervový kardiovaskulární systém i lymfatický systém
–  Odbourává tuk
–  Zvyšuje koncentraci
–  Prodlužuje svalové úpony a hlavní svalové partie
–  Posiluje tělo
–  Otvírá klouby: kyčle, kolena, ramena…

 

Mysore lekce
Výhodou mysore je, že se vše učíte krůček po krůčku a vaše tělo se postupně připravuje na těžší pozice. Je nevedenou lekcí; postupně se učíte celou sérii po malých částech, a v různých variacích – dle vašich možností. Jedná se o hlubší praxi: rychlost praxe určuje váš dech a vaše možnosti… dochází k většímu napojení sama na sebe. Také, když se postupně naučíte sérii, jste schopni ji praktikovat kdekoliv – víte jak, jakým způsobem a co… postupně dochází k “meditaci v pohybu”… plynete na vlně vlastního dechu, nepřemýšlíte, co bude dál – jste Tady a Teď.
Na mysore lekcích je úžasná energie skupiny, která vám pomáhá; plujete každý sám za sebe na vlně vlastního dechu, ale zároveň všichni tvoříte energii skupiny, která nese vás všechny 🙂

Zkrácená 1. série Asthangy
Začíná pozdravy slunci A a B, následují stojné pozice, pozice v sedě, obrácené pozice a závěrečné pozice.
Během této vedené lekce se učíte pracovat se správným dechem, propojit dech s pohybem, nejedná se o celou sérii, ale o vybrané pozice podle možností skupiny. Každa pozice ma více variant, díky kterým jde asána přizpůsobit vašim možnostem.