Jóga

Ashtanga jóga

Je jógou dechu, pozice na sebe navazují a my plynule přecházíme z jedné do druhé a metronomem je nám náš dech.

Často bývá prezentována jako jedna z nejtěžších jógových praxí. Opak je ale pravdou.

Jedná se o ucelený systém několika sérií, které se učí postupně, a pozice jsou přizpůsobené potřebám cvičících.

  1. série, Yoga Chikitsa, uzdravuje, harmonizuje, očišťuje fyzické tělo,
  2. série, Nadi Shodhana, čistí nervový systém, pracuje více na jemnohmotné úrovni, emocích,
  3. – 6. série, Sthira Bhaga, božská stabilita

Ashtanga je jedním z mála jógových směrů, který vás učí vlastní pravidelné jógové praxi (budete umět odcvičit bezpečně sérii cviků, bez vedení učitele, dává vám to svobodu, nezávislost, volnost).

V ashtanze je sled pozic přesně dán a my plynule přecházíme z pozice do pozice vedeni vlastním dechem, a postupně se praxe stává meditací v pohybu… Přes fyzické tělo se dostáváme blíže sami k sobě. A je úplně jedno, zda hledáme zvýšení výkonu, síly, flexibility, anebo hledáme zklidnění, “vypnutí hlavy”… V ashtanga józe je řád, který, když jej pochopíme, nám dává spoustu možností a variant, a také nám dává obrovskou svobodu.

Ashtanga je u nás učená na Mysore lekcích, anebo na vedené hodině celé 1. nebo 2. série.

Mysore lekce je určena jak pro úplně začátečníky, tak pro pokročilé praktikanty. Každý cvičící se postupně, od základu učí sérii pozic, které jsou uzpůsobeny jeho tělu a aktuálním možnostem, omezením a postupně si buduje vlastní jógovou praxi.

Učitel dopomáhá do pozic, každému cvičícímu se věnuje individuálně a navádí slovně, nepředcvičuje a neukazuje pozice.

Každý cvičící je sám za sebe, má svou vlastní rychlost, silovost, varianty pozic a z pohledu “zvenčí” to občas vypadá jako krásný chaos; každý dělá něco jiného, v místnosti to krásné šumí dechem, a všichni si ve vlastním tempu plynou z pozice do pozice.

Vedená hodina je určena pro pokročilé praktikanty, kteří znají celou sérii a mají pravidelnou praxi. Jedná se vlastně o takové opakování nástupu do pozic, ale také o připomenutí rytmu praxe a často nám odhalí pohyby navíc, které se nám do naši vlastní praxe vloudily😁.

Jemná jóga

Vedená lekce, postupně vás slovně provádím všemi pozicemi, lekce je vhodná pro kohokoli :-), zůstáváme v jednotlivých asánách… Pozice přizpůsobím vašim možnostem, individuální přístup je samozřejmostí, je vhodná i pro úplné začátečníky (pro úplně nové klienty však doporučuji navštívit alespoň jednu mysore lekce, kde vás naučím pozdravy slunci, vysvětlím vám základy dechu, propojení dechu pohybu a toto pak využijete na jakékoli mé další lekci).

Tato lekce vychází z ashtanga jógy a jsou v ní zahrnuté asány 1. a 2. série v různých variantách.

Wheel jóga

Lekce s wheel kolečkem jsou veselé, hravé, kolečko nám pozice může zjednodušit, ale i ztížit…

Posiluje hluboký stabilizační systém a napomáhá správnému držení těla.

Kolečko pomáhá při problémech s pohybovým aparátem, rovnováhou, pomáhá zmírňovat příznaky ischiasu, či při hypertenzi pánevního dna…

Díky kolečku zpevníte své tělo, naučíte se pracovat se středem těla, posílíte stabilitu, protáhnete tělo, promasírujete… Ale podle mě – co je nejdůležitější – budete se cítit krásně a budete odcházet šťastní, spokojení a nabití…

Na všechny lekce se můžete přihlásit na rezervačních stránkách.