Pro oči nevidíš

aneb Syndrom vařené žáby

I žába v hrnci, když se pod ní postupně zahřívá voda, nevidí, že už je průser a podle bajky se uvaří.

A tak pokud i ty zavíráš oči nad problémy (doma, ve vztahu, v práci…), anebo se už dlouho necítíš ve své kůži, odkládáš neustále řešení starostí na později, zkus se zamyslet zda nejsi jako ta žába a zda už Ti náhodou nehrozí uvaření.

Protože v tom každodenním kolotoči stresu, nedostatku odpočinku, špatného jídla, chybějící fyzické aktivity, někdy i kombinace všeho se více a více odpojuješ, vzdaluješ sám sobě, nerespetuješ zoufalé volání těla, jeho prosby o odpočinek, zpomalení a MŮŽE BÝT UŽ NĚKDY FAKT POZDĚ. 

Čím více se voda vaří, tím jsi více popudlivý, roztěkaný, zapomínáš, jsi unavený, děláš chyby. A pokud neustále přitápíš pod tím pomyslným kotlem projeví se to napětím v těle, bolestí, psychickou nepohodou, a rozháranou myslí…

Jedny ze symptomů jsou ztažení nebo napětí v těle, nespavost, nefunkční trávení, nemožnost číst, různá zranění, bolest, která se vrací bezdůvodu, opakující se chyby, popudlivost, pocit, že nejsi šťastný, nefungující partnerský život

Takový ten pocit, že Ti život protíká mezi prsty…

Věz, že je to normální, jsi odpojený sám od sebe. Ať už stresem, nároky okolí, nefunkčními programy ses odpojil a přestal vnímat co je pro tebe dobré a co ne. Jako by jsi ztratil napojení-propojení tvého těla-hlavy a duše(tebe)

Cítí se tak spousta lidí, a nejen teď před Vánoci kdy se honí vlastně za čím? Nemají být svátky právě o klidu pohodě, času stráveném s rodinou? Ale to je jiný příběh…

 

Ukotvi se, přestaň přikládat pod kotel, ale postupně začni hledat cesty, jak uvolňovat napětí a vem si zpátky svůj život a začni žít a ne přežívat.

 

Anebo se chceš uvařit?

Každý den řeším na terapiích, že jsou lidé nešťastní, že nemají vlastní hodnotu, sebedůvěru. A přitom řešením bývají ty nejjednodušší krůčky. Opravdu stačí maličkosti, ale maličkosti, které budeš dělat pravidelně.

A věř, že malé krůčky jsou stokrát lepší než když se snažíš vyřešit vše hned. Protože, když děláme velké změny, většinou u nich nevydžíme dlouho. Stojí nás tolik úsilí, že to vzdáme. Ale když začneme malými změnami, přidáme do svého každodenního života maličkou změnu pomůže te. Důležitá je totiž pravidelnost. Opravdu. 

A hlavně naše mysl potřebuje čas než nějakou novinku zpracuje, všimne si hmm to by opravdu mohlo fungovat a pak to i příjme a vnímá benefity (proto se všude uvádí 21 dní jako minimum pro nový návyk, změnu…)

A tak třeba úplně stačí se každý den posadit a zhluboka se nadechnout a vydechnout. Maximálně vnímat svůj nádech a výdech a třeba přiložit jednu ruku na srdce a vědomě dýchat, jakoby jsme s nádechem rozsvěcovali světlo v hrudi (naplňovali své srdce dechem) a s výdechem se jej snažili udržet anebo zvětšit. 

Další velmi účinnou dechovou technikou může být čtverec zavřeš si oči a představuješ si jak kreslíš čtverec a současně dýcháš a počítáš 3 doby nádech – 3 doby zádrž – 3 doby výdech – 3 doby zádrž s tím, že můžeš postupně i prodloužovat délku nádechu-výdechu (klidně 6-6-6-6)

Budeš překvapený jak tato jednoduchá technika funguje ať už na zmírnění stresu, zklidnění, uvolnění, restart.

Dalšími technikami může být každodenní krátká jóga, procházka, četba anebo terapie, kde tě buď já, nebo jiný průvodce navede, ukáže ti jak pracovat se svou hlavou a pomůže najít nastroje, které budou fungovat právě tobě.

A díky malým krůčkům se postupně ukotvíš, ztiší se tvá mysl, ty se budeš více vnímat, budovat vlastní všímavost a postupně získáš zpátky naladění sám na sebe, propojení sám se sebou, ale i odstup, nadhled. A přestaneš se vařit v kotli.